بلاگ

پکیج دیواری چگونه کار می‌کند؟

طرز کار پکیج دیواری چگونه است؟

شاید از خودتان بپرسید که طرز کار پکیج دیواری (یا همان آب‌گرم‌کن دیواری) چگونه است؟ در واقع وقتی شیر آب گرم را باز می‌کنید یک سنسور جریان آب را تشخص می‌دهد. جرقه زن مشعل را روشن کرده و مبدل حرارتی آب جاری را گرم می‌کند. بعضی پکیج‌ها یک مبدل حرارتی دومی دارند که با استفاده از گرمای گاز خروجی آب ورودی را کمی گرم می‌کنند. یک ترموستات میزان گازی که به مشعل می‌رود را کنترل می‌کند تا دمای آر پیش تعیین شده حفظ شود.

سیستم کنترل

در قلب بیشتر آب‌گرم‌کن‌های بدون مخزن (پکیج) یک واحد کنترل الکترونیکی (ECU) قرار دارد. واحد ECU همه کارکردهای آب‌گرم‌کن شامل کنترل دما، جرقه، جریان گاز و مدولاسیون را کنترل می‌کند. و همچنین مسئول ایمنی می‌باشد، با یک سنسور آتش و قطع کن خودکار گاز که هنگامی‌که مشکلی وجود دارد عمل می‌کند.

شروع کار

وقتی شما شیر آب را هرجایی از خانه باز می‌کنید، سنسور جریان آب که به ECU متصل است، جریان آب را تشخیص داده و پروسه‌ی گرم کردن آب شروع می‌شود. سنسورهای جدیدتر، حداقل جریان را هم تشخیص می‌دهند. بعضی مدل‌ها دارای فن احتراق هستند که هوا را برای پروسه‌ی احتراق به داخل می‌کشند. در همین زمان، ECU جریان گاز را باز و جرقه زن را روشن می‌کند. جرقه زن تا زمانی که سنسور شعله، آتش را تشخیص دهد، جرقه می‌زند. در مواقعی که مشعل در عرض چند ثانیه‌ی کم روشن نشود ECU جریان گاز را برای جلوگیری از انباشتگی ناامن گاز قطع می‌کند.

گرم کردن آب

مشعل گاز گرما را به مبدل حرارتی در عین عبور آب از آن اعمال می‌کند. به این خاطر که آب از یک مسیر مارپیچی عبور می‌کند، آب بیشترین گرمای ممکن را از دیواره‌های مبدل دریافت می‌کند.

بعضی مدل‌ها یک مبدل حرارتی دومی دارند که برای پیش-گرم کردن آب که از گرمای ناشی از گازهای خروجی مشعل استفاده می‌کنند.

این نوع از آب‌گرم‌کن‌ها جریان پیوسته به‌عنوان یک مدل «پکیج» شناخته می‌شوند. مزیت آن‌ها بهره‌وری بالای انرژی آنها است، درعین‌حال دارای قیمت بیشتری نسبت به مدل‌های دیگر هستند.

کنترل دما

بیشتر پکیج‌ها دارای حداکثر دمای از پیش تنظیم‌شده در کارخانه هستند. این‌یک احتیاط ایمنی برای جلوگیری از حوادث است. پنجاه درجه‌ی سانتی‌گراد برای مصارف خانگی متداول است.

ازآنجایی‌که جریان و دمای آب ورودی می‌تواند متفاوت باشد، ECU میزان گاز مشعل را با کم‌وزیاد کردن تنظیم و تعدیل می‌کند. این تعدیل میزان گاز و شدت شعله همان چیزی است که دمای آب را ثابت نگه می‌دارد. این کارکرد وابسته به دمای آب ورودی و آب خروجی از مبدل است.

بعضی مدل‌ها دارای کنترلر دمایی هستند که به کاربر اجازه‌ی تنظیم دمای حداقل از پیش تنظیم‌شده‌ی کارخانه‌ای را می‌دهد.

این کنترلرها می‌توانند یا روی خود پکیج باشند و یا دورتر از پکیج به‌صورت باسیم (مثلاً در آشپزخانه، اتاق یا حمام) به آن وصل شده باشند. حتی بعضی‌ها به‌صورت بی‌سیم بوده و دارای اپلیکیشن های مخصوص که امکان کنترل با گوشی‌های هوشمند را می‌دهد.

منبع تغذیه

برای جرقه زدن فندک، به‌منظور روشن کردن گاز، واحد پکیج به برق خانه متصل می‌شود. همچنین بعضی پکیج‌ها دارای توربینی هستند که می‌تواند از جریان آب ورودی برق تولید کرده و استفاده کند. حتی بعضی پکیج‌ها از یک باتری استفاده می‌کنند.

پکیج‌های دارای توربین یا باطری نسبت به مدل‌های دیگر این مزیت دارند که در مواقعی که برق قطع باشد می‌توانند کار کنند و شما آب گرم خواهید داشت.

عیب پکیج‌های دارای توربین این است که ازلحاظ ابعادی نسبت به مدل‌های برقی بزرگ‌تر و گران‌تر هستند.

خلاصه‌ی طرز کار پکیج دیواری

  • وقتی شیر آب، باز می‌شود آب سرد وارد آب‌گرم‌کن می‌شود.
  • جریان آب توسط سنسور تشخیص داده‌شده و مشعل روشن می‌شود تا آب را توسط مبدل حرارتی گرم کند.
  • آب از یک مسیر مارپیچی عبور داخل مبدل حرارتی عبور می‌کند تا بیشترین مقدار گرما را جذب کند.
  • یک واحد کنترل الکترونیکی گاز را تعدیل می‌کند تا دمای آب ثابت بماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *