آموزش پکیج

بخاری بهتره یا پکیج؟

در حال حاظر به دلیل قانون جدیدنظام مهندسی اجازه نصب بخاری گاز سوز در منزل تازه ساز  را نمیدهند از رو به ناچار یک انتخاب بیشتر وجود ندارد ولی با توجه به شرایط بعد از ساخت امکان نصب وجود خواهد داشت .

 

برای دسترسی شفاف تر به پاسخ این سوال که بخاری بهتر است یا شوفاژ این دو وسیله حرارتی را با هم مقایسه می کنیم.

 

  • امنیت کدام یک بالاتر است ؟

هردو از عامل گاز برای گرمایش استفاده میکنند و در این زمینه خطرناک ترین مورد محصولات احتراق و اکسیژن مورد نیاز برای سوخت است که در پکیج این اکسیژن توسط دودکش دوجداره از بیرون منزل تهیه میشود ولی در بخاری از اکسیژن محیط داخل منزل

در پکیج یک سنسور به نام پرشر دود وجود دارد که قبل از بکار افتادن پکیج مسیر دودکش را بررسی میکند تا از باز بودن مسیر اطمینان حاصل کند ولی در بخاری این امکان و این سنسور اطمینان وجود ندارد.

سنسور بعدی سنسور بعدی سنسور تشخیص شعله است که در پکیج وظیفه تشخیص شعله را دارد که در هر صورتی که شعله قطع شده باشد گاز خروجی را قطع کند تا دچار احتراق و یا گاز گرفتی افراد داخل محیط نشود خب این سنسور در بخاری های گازی نیز وجود دارد منتها از نوع نسل قدیمی تر آن به نام ترموکوبل که همان کار را انجام خواهد داد به جز این سنسور های معرفی شده در پکیج چندین سنسور ایمنی بیشتر وجود دارد و خب درصد ایمنی بالاتری در مجموع دارد ولی این  افزایش تعداد سنسور ها موجب افزایش احتمال خرابی هرکدام ودرصد خرابی را بالاتر هم خواهد برد

 

  • کدام یک مقرون به صرفه تر است ؟

بی شک بخاری بی شک !

بخاری گازی دارای اجزا و قطعات بسیار کمتری  نسبت به پکیج دارد خب این تعداد کمتر موجب ارزان تر شدن محصول میشود  نکته بعدی پکیج علاوه برگاز نیاز به برق و آب هم دارد خب خوشبختانه این عوامل در کشور ما از قیمت خیلی بالای برخوردار نیستند نکته بسیار مهم دیگر هزینه تامین و نگهداری محصول است که پکیج با توجه به برند آن و موجود بودن قطعات آن در بازار قیمت بالایی دارد ولی خب تقریبا میشود گفت قطعات بخاری در تمام شهر های ایران به راحتی قابل درسترسی دارد

برای اطلاع از قیمت قطعات پکیج و پکیج  میتوانیده به لینک مراجعه کنید    قیمت قطعات پکیج                 قیمت پکیج

  • نصب  کدام یک راحت تر است ؟

برای نصب و راه اندازی بخاری شما تنها وسیله که احتیاج دارید یک لوله بخاری با مقداری شیلنگ گاز و بست گاز است .ئلی ئر پکیج حداقل ده مورد نیاز است

از طرفی نصب و راه اندازی پکیج و شوفاژ نیاز به یک سری پیش نیاز دارد که یکی از آنها اجرای لوله کشی پکیج و شوفاژ است.

لوله کشی پکیج بعلاوه گاز نیاز به لوله کشی آب و رادیاتور ها هم هست خب این لوله کشی ها نیاز به اتصالات بیشتر نسبت به بخاری برای نصب دارد

لوله کشی شوفاژ خود دارای معقوله جداگانه ای است که شما می توانید این موضوع را در مقالات لوله کشی روکار شوفاژ و لوله کشی شوفاژ با لوله های 5 لایه ملاحظه نمایید.

پس این طور نتیجه می گیریم که نصب و راه اندازی بخاری گازی در مقایسه با پکیج و شوفاژ بسیار راحت تر است.

 

  • زیبایی کدام یک بیشتر است ؟

امروزه مدل های بسیار متنوعی از بخاری گازی در بازار موجود است که به شکل های فانتزی، کودکانه و ساده تهیه و تولید می شود ولی کاملا واضح است با وجود تلاش های بسیار در ایجاد طراحی های زیبا و جدید در بخاری گازی این محصول نمی تواند در خصوص این زمینه با انواع مدل های تولید شده رادیاتور شوفاژ رقابت کند.

امروزه رادیاتورهای شوفاژ در انواع مدل های مختلف از قبیل رادیاتور پنلی، رادیاتور پره ای، رادیاتور قرنیزی و مدرن ترین مدل آن که آمیخته ای از مدرنیته و زیبایی است یعنی رادیاتور شیشه ای تهیه و تولید می شوند.

 

  • اشغال فضای ساختمان در کدامیک کمتر است ؟

همانطور که می دانید بخاری های گازی با توجه به سایزهای مختلف فضاهای متفاوتی را اشغال می کنند ولی در هر سایزی که باشند به دلیل فضای مورد نیاز برای تعبیه لوله بخاری مقدار فضای بیشتری را در مقایسه با رادیاتور شوفاژ اشغال می کنند.

علاوه بر این در صورت استفاده از بخاری گازی زمینی شما دسترسی به فضای زیرین بخاری ندارید و این در حالی است که شوفاژ رادیاتور در انواع پنلی و پره ای بر روی دیوار نصب می شوند که باعث می شود فضای مفید بیشتری در ساختمان داشته باشند.

 

  • میزان آلایندگی محیط در کدامیک بیشتر است ؟

شکل تولید آلایندگی در این دو وسیله با یکدیگر متفاوت است در واقع می توان گفت هر دو آنها باعث آلودگی محیط می شوند.

رادیاتور های شوفاژ به علت جابجایی هوا باعث ایجاد گرد و غبار بر روی وسایل خانه و فرش ها می شوند و این کمترین میزان آلایندگی در یک وسیله حرارتی است که البته می توان این آلایندگی را در صورت استفاده از سیستم گرمایش از کف به حداقل رساند.

مشخص است که میزان و شکل آلایندگی شوفاژ قابل تحمل تر و کم هزینه تر از زدودن آلودگی های حاصله از بخاری گازی در ساختمان است.

 

  • بازده حرارتی در کدام وسیله بیشتر است ؟

بطور کلی بازده پکیج با توجه به مدل آن ظرفیت آن قابل مقایسه است آنچه در بخاری گازی مشخص است که انرژی حاصل شده از سوخت گاز مستقیم وارد محیط میشود اما در پکیج توسط  مولد آبگرم در رادیاتورها انتقال گرما را انجام میدهد

بازده گرمایی و اتلاف انرژی در پکیج  چگالشی را میتوان بیشتر نسبت به بخاری گاز سوز دانست 

 

در نهایت 

براساس توضیحات ذکر شده می توان به راحتی انتخاب کرد که بخاری گازی بهتر است یا رادیاتور با آن که هر کدام دارای معایب و مزایایی هستند ولی در مجموع می توان گفت با توجه به طراحی های مدرن در ساختمان ها و به خصوص در مجتمع های مسکونی چندین واحده استفاده از پکیج و شوفاژ امری غیرقابل اجتناب است.

از طرفی از خطرات جانی احتمالی در صورت استفاده از بخاری نمی توان به راحتی چشم پوشی کرد و قطع به یقین پکیج و شوفاژ آرامش و آسایش را برای شما به ارمغان خواهند آورد و این دقیقا همان نیاز امروزی همه افراد جامعه است.

بحث  مقدار هزینه و آرامش در افراد مختلف و متفاوت است و شما بر اساس علایق شخصی و شرایط با توجه به مقایسه ای که ما در مجموعه گیل سرویس بین بخاری و پکیج  انجام داده ایم میتوانید نتیجه گیری کنید  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *