آموزش پکیج

آموزش کامل پمپ پکیج +ویدیو

وظیفه پمپ پکیج :

یکی از قطعات مهم و گران قیمت در پکیج دیواری پمپ پکیج است.

وظیفه پمپ پکیج به چرخش در آوردن آب در رادیاتور ها و مبدل است .اگر دقیق تر بخواهیم عنوان کنیم به چرخش در آوردن آب در یک فضای بسته

این فضای بسته میتواند داخل مبدل اولیه و ثانویه باشد (برای گرمکردن آب گرم مصرفی )

یا مبدل اولیه و رادیاتور ها باشد (آبگرم گرمایش )

پمپ در پکیج در مسیر برگشت رادیاتور ها قرار میگیرد تا آب داخل رادیاتور ها که انتقال حرارتی را انجام داده اند و از گرمای آنها کم شده است را وارد پکیج کند تا بر روی شعله از داخل مبدل بگذرند تا دوباره گرما را به سمت رادیاتور ها انتقال بدهند.

 

فلش

فیلم کامل در مورد آموزش پمپ پکیجفلش

 منظور از سیرکوله چیست :

گفتیم که این نوع پمپ بر خلاف پمپ خانگی که آب را به داخل ساختمان هدایت میکند و برگشتی ندارد در واقع آب  در حمام ، روشویی ، دستشوی و… مصرف میشود . پمپ پکیج یک مقدار آب معین که در داخل رادیاتور ها است را به گردش در می آورد و این آب مصرف نمی شود  فقط جهت تبادل حرارت استفاده میشود این نوع پمپها که هدف اصلی آنها به چرخش در آوردن آب است به پمپ سیرکوله معروف هستند . در پکیج و موتور خانه ها استفاده زیادی دارند.

 

 چگونگی تنظیم پمپ پکیج :

پمپ های پکیج دارای چند دور متفاوت هست که با توجه به جدول روی پمپ مقدار توان مصرفی و چرخشی آن ذکر شده است که پیش فرض اکثر دستگاه ها بر روی3 قرار دارد که با بیشترین ظرفیت کار میکند

پمپ پکیج ها دارای ایرونت یا یک سوپاپ هواگیری هستن این سوپاپ بطور اتومات هوای داخل سیکل بسته را خارج میکند . که شما با بستن این ایرونت و یا کم و زیاد کرن پیج آن مقدار هوای خرجی در سیکل را تنظیم کنید.

 

تفاوت کارکرد پمپ در پکیج تک مبدله و دو مبدله ؟

خیلی ساده بخواهیم به این نکته بپردازیم در پکیج های تک مبدله زمانی که آب گرم مصرفی باز میشود نیازی به روش شدن پمپ نیست و آب گرم مصرفی بعد از گرم شدن داخل مبدل اولیه با فشتپار خود آب شهر و یا پمپ از مبدل خارج شده و به سمت شیر های خرجی میرود

اما در پکیج های دو مبدله برای گرم شدن آب مصرفی نیاز است آب گرم مبدل اولیه بعد از گرم شدن به سمت مبدل ثانویه برود تا آب گرم مصرفی گرم شود ! خب برای گرم شدن و چرخش آب از سمت مبدل اولیه به سمت مبدا مبدل ثانویه نیاز به  کارکرد پمپ پکیج است.

عوامل خرابی پمپ پکیج ؟

نداشتن فیلتر برگشت یکی از علت های خرابی پمپ پکیج است با توجه به وجود رسوب در رادیاتور ها هنگام برگشت آب به پکیج

رسوب های که گاهاَ براده های آهن رادیاتور نیز در آنها وجود دارد آن باعث خرابی پمپ پکیج میشود (فیلتر برگشت مگنتی راهکار مناسب برای جلوگیری از این مشکل است )

نداشتن محافظ برق قطعاً نوسان برقی میتواند هر قطعه برقی را دچار مشکل کند

گرمای شدید و کیفیت پایین پمپ : اگر پکیج را در وضعیت حداکثر دما بگذارید این گرما بالا باعث گرم شدن بیش از حد پمپ میشود و احتمال خرابی پمپ را بالا می برد.

 

 

از کجا متوجه خرابی پمپ پکیج بشیم ؟

جوش آوردن پکیج : یکی از نشانه های خرابی پکیج جوش آوردن پکیج و صدای بالای آن هنگام کاردن در وضعیت زمستانه است

صدای بالا : زمانی که روتور و یا پروانه های پمپ دچار شکستگی شوند صدای زوزه مانند از خودشون ایجاد میکنن

گرم نشدن رادیاتور دور از پکیج : اگر پمپ ضعیف باشد یا خازن آن ضعیف بوده باشد به خوبی نمیتواند آب را به چرخش در بیاورد و رادیاتور دور از پکیج گرما نمیرسد.

 

نحوه خوانش اطلاعات روی پمپ پکیج

 

پمپ پکیج

 

تست پمپ پکیج

یکی دیگه از قطعاتی که در پکیج با برق شهری یعنی 220 ولت 50 هرتز کار میکند پمپ پکیج است پس برای تست میتوان به پایه های N  و L  آن برق شهر را وصل کرد و از طریق مهره استیل وسط چرخش پمپ را بررسی کرد و یا خازن پمپ را زمانی که  دوشاخه از پریز کشیده شده است تست کنید برای این کار باید از مولتی متری که دارای خازن سنج است استفاده کنید

برند های پمپ پکیج

از برند های اصلی میتوان به  وییلو     گرندفوس     دوکا     ای ار جی      الکتروژن  نام برد .

 

قطعات و اجزا پمپ پکیج به همراه وظیفه آنها

  • روتور : قسمتی که با ایجاد مدار مغناتیسی در موتور به چراخش در می آوید
  • پروانه : با چرخش در آمدن روتور درواقع این پروانه های چسبیده شده به روتور هستند که به آب را به چرخش درمی آورند
  • استاتور : هر موتور الکترونیکی دارای یک قسمت سیم پیچ یا اصطلاحا موتور دارد که وظیفه ایجاد مدار مغناطیسی برای چرخش روتور را دارد
  • هوزینگ: قسمتی که آب قبل و بعد از به چرخش در آمدن در آن می ماند

 

آیا خودمان میتوانیم پمپ پکیج را تعمیر کنیم ؟

با توجه به پرس بودن پمپ پکیج امکان تعمیر روتور و موتور آن نیست

ولی تعویض روتور و یا پمپ پکیج کار سختی نیست بعد از تخلیه آب پکیج و باز کردن چهار پیج آلن خور پمپ میتوان روتور و یا پوتور را تعویض کرد .

 

قیمت پمپ پکیج

برای اطلاع از موجودی و قیمت کلیک کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *